• DOLAR
  7,4294
  %1,04
 • EURO
  8,9820
  %0,29
 • ALTIN
  412,55
  %-1,39
 • BIST
  1.471
  %-1,13
Çiftçiden videolu isyan

Çiftçiden videolu isyan

Ektiği ürünü zararına satmak zorunda kaldığını ifade eden Fethiyeli çiftçi Murat Köse, tepkisini sosyal medyada paylaştığı videoyla dile getirdi.

 

5 dönüm arazide ekmiş olduğu domatesi zararına sattığını dile getiren Köse çekip sosyal medyada paylaştığı videoda şu ifadelerde bulundu.

“Benim adım Murat Köse. Fethiye’de yaşıyorum. Biz bu domatesi yetiştirdik, topladık, satacağız ama satamıyoruz. .5 liraya domates satıyoruz, toptancı halinde bunun fiyatı 2.5 lira. Bu domates 3 liranın altına satıldığında zarar ediyor. Ayıp diye bir şey var. Biz size oy verdik. Siz ne yaptınız da biz bu hale geldik. Korona dediniz hep bir şeylerin arkasına sığındınız. Yönetemiyorsanız çekilin. Biz bir şeyleri göze alıp ektik ama zarar ediyoruz, geçinemiyoruz. İlaç borcu, çiftçi, ziraatçı her şey masraf. Bu domatesi biz kendimiz mi yiyeceğiz nasıl olacak? Yada çağırın ülkeye topladığınız Suriye’lileri götürsünler bedava yesinler bu domatesleri. İnsanın sinirleri ile bu kadar oynanmaz. Yetiştir dediniz, ek dediniz, bir karış boş yer kalmasın dediniz ama bizi mağdur ettiniz. Bizim ile ilgilenmiyorsunuz, zarardayız. Çiftçinize bakmıyorsunuz, nasıl bir ülke yönetiyorsunuz? Çık bir canlı yayın yap, oy isterken sokak sokak dolaştırdığınız arabalar bunlara ne oldu? Şimdi sana oy veren çiftçi mağdur. Oy istemeye geldiğinde her şeyi yapıyorsunuz da neden şimdi çıkıp bir açıklama yapmıyorsunuz? Delirdik, son raddedeyiz. Ziraatçı para diyor, camekan sarma istiyor, arabanın sigortası, vizesi ,benzini biz taş mı yiyeceğiz? İsterseniz ağzımı bantlayın içeri alın edin her şeyi göze aldım ama bu iş böyle olmaz. Bu çiftçiyi kurtarın. Çiftçilik bizim ek işimiz değil. 5 dönüm sera yapıp onunla geçinmeye çalışıyoruz. Bizim geçinebileceğimiz tek şey bu domatesler ama bunlarda borç borç borç… Tarım bakanımız sesimizi duyun artık. Çiftçi son haddinde, bir televizyona çıkıp bir açıklama bile yapmıyorsunuz. Çiftçi battı. Biz düşman değiliz, biz bu ülkenin çiftçisiyiz. Evlerde her gün 3 öğün domates yenir, iş yerlerinde yiyeceklere domates ekleniyor ama bu domates satılmıyor. Hayattan hiç bir beklentim kalmadı. Sesimizi duyurmak istiyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?